Lättaste ort att köra upp på?

Öppet forum, ingen registrering
12:34
Länka

Det är väl allmänt kännt att man inte ska köra upp i storstäder men vilka mindre städer är bra? Någon som har erfarenhet?

16:33
Länka

Jakobsberg e nog ok

19:57
Länka

I nån håla i norrland är de säkert lätt. där de inte har några dubbelfiliga rondeller och enkelriktade gator och mycket trafik.

17:41
Länka

Vilhelmina var ett bra ställe att köra upp, ett trafikljus, en enkelriktad gata. Körskolepersonalen var jättebra, rekommenderar deras intensivkurs.

12:59
Länka

Prova Avesta! lätt bästa stan att köra upp i!

18:38
Länka

Bor man i Sundsvall eller i Östersund så kan jag rekomendera Hammarstrand.

19:10
Länka

Lättaste orten skulle jag då rekommendera MORA, med tanken på att dem inte har så många rondeller osv. 😊 Annars ett bra val är också borlänge.

18:52
Länka

Det beror ju helt på den som sitter med när du har din uppkörning.

Det är ju dom som sätter dig i olika situationer, men visst kan det vara lättare att ha uppkörningen på ett mindre ställe.

Själv ska jag köra upp i falkenberg, en liten stad som är lätt att köra i !

Gislaved är också litet, ett samhälle med endast ett rödljus vid ett övergångsställe!

Var bor du?, eftersom du inte vill köra upp där ?!

14:56
Länka

Oskarshamn är hyfsat lätt iaf !

00:23
Länka

Jag ska köra upp i Jakobsberg och har hört att det ska vara lätt för att vara här i sthlm iaf.

Dock så tror jag att man blir granskad mycket hårt om man bor i typ en storstad och åker till en liten småstad någonstans i tron att det ska vara lättare där, VV-snubbarna lär genomskåda en och säkert ta med så många tuffa moment som möjligt - helt rätt tycker jag!

Öppet forum, ingen registrering