2 månaders regeln
Jag tror att det kommer bli 1 år som förr igen. Frågan har ingått i översynen av förarprövningssystemet som varit på remiss.
Det dröjer nog dock några år.
Börje Kugg 2019-04-22Jag tror att det kommer bli 1 år som förr igen. Frågan har ingått i översynen av förarprövningssystemet som varit på remiss.
Det dröjer nog dock några år.
Vart har du läst detta Börje Kugg. Har möjlighet att länka?
Jag tycker själv det är för lite tid. Tycker det skulle utökas till 6 månader t.ex. Jag har kuggat 2 gånger och ta min tredje på torsdag. Om jag inte klara den, så måste jag göra om allt.
Håller med minst 6 månader eller 1 år borde det ändras om till. Känns bara löjligt att man klara teori o kuggar uppkörningen om det inte finns tid så måste man göra om båda.
Jag tycker det är bra som det är idag...
För nu tvingas man att plugga inför ett prov lite mer hårdare om man har kuggat en gång.
Utökas regeln så tror jag att MÅNGA skiter i att plugga och att dom då glömmer bort ännu mera..
Teorin är ju en färskvara, den ska gå hand i hand med det praktiska, och hel ärligt....Så jäkla svårt är det faktiskt inte!!
Kan du berätta mig hur kan jag fick Körkort
Gäst 2019-04-24Kan du berätta mig hur kan jag fick Körkort
Sådan info bör du hitta själv om du nu vill ta körkort.
En bra sajt är google.
Jag kan ibland nästan tycka att proven ska vara sammanhållna, dvs först skriver man teori, sedan uppkörning. Kuggar du ena kuggar du allt.
Gäst 2019-04-25Jag kan ibland nästan tycka att proven ska vara sammanhållna, dvs först skriver man teori, sedan uppkörning. Kuggar du ena kuggar du allt.
Förstår vad du menar, och kan till en liten del hålla med dig...
Men samtidigt så är det två helt olika moment, och klarar man då den ena så borde man ju inte kuggas på det om man inte klarar det andra. Så på sätt och vis tycker jag att det är bra som det är idag..
Allt handlar bara om att folk är så in i helvete slöa på att plugga i god tid och verkligen övningsköra mycket innan dom bokar sina prov. Om alla gjorde som man bör göra, så hade det inte varit några som helst problem med att finna nya tider eller hitta tider på sin egna uppkörnings ort..
Jag tycker att din här 2 månaders regeln
Inte bra.
För att två månader lite och man kan inte klara sig.
Tyskland två år regeln holanda ett år och 6 månader norsak 3 år regeln.
Jag tycker att 2 månaders regeln är lite för alla och man har arabeta och studera och också man har pengarna ibland för kan klara sig snabb två måndag bra man har lång chans.