Körkortsprov
Detta är en gammal körkortsfråga som inte används i teoriprov längre.
Bilder kan saknas och informationen kan vara inaktuell.
Du kör bilen som fotot är taget från och du har precis kommit in på vägen efter att ha svängt ut från en fastighet. Huvudledsskylten på fotot är den första du ser. Vilket alternativ stämmer?
Normalt börjar ett vägmärke att gälla först efter att du har passerat det, men huvudledsskylten är ett specialfall. Den sitter i början av huvudleden och även upprepad efter korsningar.
Huvudled (B4)
”Märket är uppsatt vid huvudledens början och upprepat efter varje korsning med annan väg än sådan som avses i 3 kap. 21 § andra stycket trafikförordningen, om det inte ändå tydligt framgår att huvudleden fortsätter efter korsningen.”
Transportstyrelsen anger att en huvudledsskylt inte sitter direkt efter en korsning om vägen inte är en huvudled även innan korsningen. Detta, kombinerat med att det är normalt att huvudledsskyltar sitter efter korsningar, gör att du kan anta att du redan kör på huvudleden.
Körkortonline.se erbjuder teorifrågor online. På denna sida ser du exempel på en teorifråga med tillhörande förklaring (se även de engelska (gratis demo).
Missa inte teoriboken / körkortsboken online (2026) och lättlästa körkortsboken som PDF
Fler exempel på frågor och förklaringar:
- Du kör den blåa bilen. Var bör du stanna i förhållande till stopplinjen?
- Vad innebär utfartsregeln?
- När ska du lämna fri väg åt utryckningsfordon?
- Du kör bilen som fotot är taget från. Hur bör du agera med ambulansen i åtanke?
- Den högsta tillåtna hastigheten är 70 km/h och din bil får punktering på höger framdäck. Måste du sätta ut en varningstriangel om du stannar vid A för att byta till nödhjul?
- Du kör bilen som fotot är taget från. Får du på högersidan passera den vita bilen som ska svänga direkt till vänster in på grusvägen?
- Du placerar dig i höger körfält och när du kommer in i cirkulationsplatsen avser du att svänga av vid första avfarten till höger. Måste du ge tecken när du kör ut ur cirkulationsplatsen?
- Fotot är taget från bilen du kör. Vad närmar du dig?
- Måste du stanna för gående som korsar detta övergångsställe?
- Vilken typ av sväng får en cyklist göra?
- Är det tillåtet att köra 40 km/h inom ett område där denna skylt sitter?
- Kan du vid något tillfälle få ignorera stopplikten och dessutom köra in på gatan rakt fram?
- Båda körfälten på bilden är till för trafik i din riktning. Vilket körfält ska du som personbilsförare välja?
- Du ligger i mittenkörfältet och ska mot Askersund. Får du byta till det högra körfältet?
- Fotot är taget från din bil och du ska rakt fram mot Vivalla. Vilket alternativ beskriver det lämpligaste sättet att genomföra körfältsbytet på?
- De två körfälten på bilden går åt samma håll. Är det tillåtet att köra om i det högra körfältet?
- Du ställer bilen på parkeringsplatsen en lördag klockan 23:00. När måste du börja betala avgift?
- Varför är det inte tillåtet att parkera som bilen på fotot?
- Den svarta bilen har stannat för att lasta ur varor. Är det tillåtet att stanna på den platsen för det ändamålet?
- Hur ska vägmärket på bilden tolkas?
Kategori:
- Körkortsprov: Fordon
- Körkortsprov: Miljö
- Körkortsprov: Trafiksäkerhet
- Körkortsprov: Trafikregler
- Körkortsprov: Personliga förutsättningar
- Körkortsprov: Vägmärken



