Järnvägskorsning

Öppet forum, ingen registrering
10:56
Länka

Tror jag,,, måste jag tillägga för jag har ju inte sett den exakta gränsen mer än det som står i skolböckerna

Stinsen
Oväsentligt vad alternativen är faktist,tågmästaren.Nu har jag fått dem att ändra frågan med tillägget ´´närmare´´ och det tackar jag för, så att inte alternativen styr svaret, man måste förstå frågan.Jag hade också rent mekaniskt svarat 1 om jag inte hade pluggat som jag gör.
Stinsen
Underförstått duger inte i lagsammanhang.Gränsen är 30meter.Närmare än det olagligt,,,,30m OK ,,längre än 30 också Ok. Lite medhåll borde jag få,tänk att du fått en P-bot när du har parkerat på 30 m 😠 .
Tågmästaren
Ordet närmare är väl underförstått i sammanhanget, i alla fall för mej. Dessutom är de andra alternativen helt och hållet fel, så uteslutningsmetoden hjälper 😉

Öppet forum, ingen registrering