Start > Körkortsforum > Bevakad övergångställe

Bevakad övergångställe

Gäst 2011-07-27 12:00 ! Citera #
Är det tillåtet att köra om en ett fordon före ett bevakad övergångställe?
Shandi 2011-07-29 16:28 ! Citera #
Det står ju i boken att det är förbjudet att köra om före ett obevakat övergångsställe, vilket får mig att tro att det är tillåtet vid ett bevakat övergångsställe... men det står inte utskrivet i boken. Någon annan som vet säkert?
Gäst 2011-07-29 20:58 ! Citera #
https://korkortonline.se/teori/omkorningar/
Gäst 2011-08-09 10:39 ! Citera #
Omkörningsförbud gäller i samband med obevakade övergångsställen och cykelöverfarter. Om bevakade övergångsställen inte nämns bland omkörningsförbuden så finns det inget specifikt förbud mot omkörning där. Däremot får du inte köra om där det kan uppstå fara. Bara för att omkörning är tillåten så betyder inte det nödvändigtvis att det är lämpligt. Så man får väl helt enkelt bedömma riskerna själv och avgöra om det är lämpligt eller inte, skulle jag tro.
Gäst 2011-08-15 11:26 ! Citera #
Det är tillåtet att köra om ett bevakat övergångställe men inte ett obekvakat med undantag: Tillåtet att passera i låg fart (så att du hinner stanna) om det finns fler än ett körfält i din färdriktning och något av följande uppfylls:
?Körfälten leder till olika färdmål.
?Det är tät kö i alla körfält.
?Det sker i anslutning till en korsning.
Gäst 2011-08-17 23:18 ! Citera #
Om det kan ske utan fara och att du lämna god avstånd till den omkörande om det är en cyklist annars är det bara att köra på, enligt körkortsboken

Senaste foruminläggen

Ladda ner Teoribok 2025 gratis

Teoribok – körkortsboken 2025 med körkortsteori
Ladda ner Teoribok
PDF   367 sidor   31 MB
Apple Books: Teoribok – körkortsboken 2025 med körkortsteori Google Play: Teoribok – körkortsboken 2025 med körkortsteori
Körkortsboken
Tryckt version (569 sidor):
Körkortsboken 2025

Teoriprov med videofrågor

Videofrågor – teoriprov med körkortsfrågor på Körkortonline.se
Teoriprov, gratis demo