Körkortonline > Körkortsforum > Kuggad på högerregel vs. utfar…

Kuggad på högerregel vs. utfartsregel vid cykelbanor

JB00 2025-09-02 11:46 ! Citera #
Hej!

Jag körde ut på vägen enligt (inbillad) högerregel i denna situation: https://maps.app.goo.gl/vjnZvcBRx2AY97RZ6.

Jag lämnade också företräde till bilen från höger enligt (inbillad) högerregel i denna situation: https://maps.app.goo.gl/VEgwwZGAPdxGSBpN9.

Inspektören kuggade mig (delvis) på detta eftersom hon påstod att det som gällde var utfartsregeln.

Jag är alltså mycket förvirrad kring högerregel vs. utfartsregeln när man passerar cykelbanor, cykelpassager, cykelöverfarter, och cykelfält. Jag tycker också att det är svårt att se skillnad på dem i vissa fall, som vid bilderna ovan från Google Maps. Jag ser även här (https://korkortonline.se/teoritest/forklaringar/fraga/1027/) att ”Ett cykelfält påverkar inte högerregeln. Om däremot en cykelbana hade korsat vägen, hade högerregeln upphört att gälla.”

Om någon kan ge klarhet i detta hade det hjälp mig, och säkert många andra, med den här svåra situationen! Tack på förhand för all hjälp.


Med vänlig hälsning,
JB00
Hejsan 2025-09-02 19:26 ! Citera #
Hej!

Var det efter de röda husen i bild 2 som du tänkte att det var högerregel eller vilken korsning tänkte du? :)

Första bilden förstår jag och håller med dig om det borde vara högerregel, förstår inte varför det inte skulle vara det…
Gäst 2025-09-02 19:50 ! Citera #
Högerregeln gäller i båda exemplen. Låter som ett nybörjarmisstag av inspektören. Se röda rutan på:

https://korkortonline.se/teori/vajningsregler/#utfartsregeln

Båda dina exempel visar tydligt övergångsställe och cykelpassage. Logiskt tänkande säger att en plats inte kan vara både cykelbana och cykelpassage. För vilka regler ska gälla i så fall?

”Sockerbitarna” säger i detta fall ”här är det en cykelpassage, absolut inte en cykelbana”. Och bara cykelbanor gör om situationen till utfartsregeln.
Gäst 2025-09-02 20:11 ! Citera #
Får man fråga vem du körde upp med? Jag ska köra upp i Farsta imorgon och är nyfiken ifall man skulle få köra med samma person och i samma område.
1 2025-09-10 23:36 ! Citera #
Det är ju helt otroligt dåligt att inspektören inte förstår att markering för cykelpassage innebär att cykelbanan bryts av vägen.

Den här personen är inte lämplig att vara trafikinspektör. Jag tycker att du borde höra av dig till förarprovskontoret och rapportera denna person.
1 2025-09-10 23:39 ! Citera #
Högerregeln gäller alltid över cykelfält, övergångsställe, cykelpassage och cykelöverfart om det inte finns andra anvisningar, då dessa är en del av vägen.

Det är en obruten gång- eller cykelbana som det blir utfartsregeln när man korsar.


Jag tycker att det är skrämmande att man kan bli godkänd som trafikinspektör utan att kunna detta.
1 2025-09-11 00:02 ! Citera #
Jag tycker att du ska lämna synpunkter på detta till Trafikverket så att de kan föra det vidare till ansvarig chef på förarprovskontoret i Farsta:

https://etjanster.trafikverket.se/anonyma-tjanster/kundfragor-trafikverket/forarprov/stall-din-fraga-till-kundtjanst-forarprov/

Senaste foruminläggen

Rubrik
Inlägg
Senaste inlägget
1
I dag 08:30
5
I går 20:20

Ladda ner Teoribok 2025 gratis

Teoribok – körkortsboken 2025 med körkortsteori
Ladda ner Teoribok

Teoriprov med videofrågor

Videofrågor – teoriprov med körkortsfrågor på Körkortonline.se
Testa ett teoriprov