Körkortonline > Körkortsforum > Kuggade uppkörningen i Malmö

Kuggade uppkörningen i Malmö

Pandan-Tjej 19 år 2025-05-12 13:42 ! Citera #
Hade också min 3e uppkörning idag , och blev kugga, är så ledsen och besviken på mig själv. Jag tyckte det kändes bra när jag körde förutom att när jag stanna i en korsning för det var väjningsplikt, så valde jag att köra eftersom att bilen som var längre bort inte körde så snabbt, vet ju nu i efterhand att jag skulle väntat på den, och sedan kört.
Sedan när jag skulle parkera bredvid en annan bil så kom jag in snett och lite utanför rutan, försökte igen men samma sak hände🥲
Jag skulle även köra ut på en motorväg oh när jag gjorde det så tyckte han att jag tog ut svängen alldeles för mycket och svängde för sent.
Sedan skulle jag följa anvisning mot mål och allt det gick bra, förutom när jag skulle köra av motorvägen för att svänga av till Klågerup så var det 2 bilar framför mig, den ena bromsade och sedan skulle den köra av mot Klågerup, den andra bilen som var bakom den började bromsa kraftigt, och blinkade också av, men de båda blinkade väldigt sent. Jag började bromsa in, men han tyckte att jag körde alldeles för nära de och skulle ha anpassat hastigheten mera🥲 Känner mig helt misslyckat.
Visste att när vi kom tillbaka till Trafikverket att jag var kuggad ännu en gång, känner nästan inte för att ta körkort längre. Dessutom måste jag göra om min teori, vilket jag tycker känns jättejobbigt, klarade teorin på 4 försöket🥲🥲
Någon som har nåt tips på hur jag ska orka kämpa med körkortet?🥲 //
Gäst 2025-05-20 21:55 ! Citera #
Kuggade min första nu och jag tyckte hela upplevelsen var jättemärklig med inspektören.. Han ingrep för att han tyckte jag låg för nära kanten, men jag tittade i backspegeln och var innanför linjen. Detta var ute på landsväg och det var väldigt tidigt i uppkörningen, men så fort han ingrep så visste jag att det var över, så efter det blev det misstag efter misstag. Så extremt frustrerad för att det kostar så himla mycket att göra det här, plus att jag blev frustrerad över hela situationen rent allmänt. Jag tyckte inte han var proffsig, dessutom ställde han random frågor till mig när jag var påväg ut i korsningar. Jag tycker han isåfall ska fråga mig om jag vill prata öht istället för att fråga mig vart jag jobbar mitt i en trafikerad vänstersväng.
Gäst10 2025-06-16 13:58 ! Citera #
Körde upp för första gången i Malmö, blev underkänd. Efter ca 3 min körning behövde jag fickparkera och instruktören tyckte att jag placerade bilen bredvid alldeles för nära och började dra i ratten ..Jag blev helt panikslagen och efteråt blev det fel efter fel så jag förstår varför jag blev underkänd. Är det vanligt att instruktören gör så? Dra i ratten ? Bilen stod still så det var inte så att jag var på väg att köra på en oskyddad trafikant eller på bilen..
Det är inte speciellt pedagogiskt att dra i ratten..Någon som har varit med om liknande?

Senaste foruminläggen

Ladda ner Teoribok 2025 gratis

Teoribok – körkortsboken 2025 med körkortsteori
Ladda ner Teoribok

Teoriprov med videofrågor

Videofrågor – teoriprov med körkortsfrågor på Körkortonline.se
Gratis körkortstest