Hur mycket överseende tror ni inspektörerna har när man bokat privat och ska köra en bil man aldrig kört förut?
Vissa trafikverk har 4 olika automat bilar.
Självfallet ska man kunna köra i princip vilken bil som helst, men jag tänker mer vid tex säkerhetskontroller osv, att man
ser klantig ut som letar efter saker.
Vad tror ni? Hjälper det ifall man nämner det på något sätt, eller uppfattas man bara som osäker då tror ni?
Körkortonline > Körkortsforum > Trafikverkets bilar
Trafikverkets bilar
Om du kör bra i övrigt kommer de inte kugga dig på att du är ovan vid en ny bil. Kan du köra så kan du köra alla bilar, och om du är osäker på vissa reglage osv kommer du som sagt ej bli kuggad på endast det om du säger att du är osäker.
tror det är bättre att säga till om man inte vet säkert än att låtsas att man kan och sen gör man fel.
Säkerhetskontroll är en liten del av provet.
Självklart tas det med i bedömningen. Men provet blir inte underkänt bara på grund av det och något annat småfel som inte påverkar säkerheten.
Självklart tas det med i bedömningen. Men provet blir inte underkänt bara på grund av det och något annat småfel som inte påverkar säkerheten.
Senaste foruminläggen
Rubrik
Inlägg
Senaste inlägget
2
2026-03-04 22:13
Öppet forum – skriv direkt utan att registrera