Körkortonline > Körkortsforum > Klarade uppkörningen idag som …

Klarade uppkörningen idag som privatist!

Gäst I går 16:43 ! Citera #
Hej! Vill bara dela med mig för jag är så glad just nu. Klarade precis uppkörningen idag som 100% privatist. Bara ha övningskört med min sambo som tog körkortet för sju år sedan och studerat jättemycket via appen och Youtube. Började i oktober förra året men kände att jag är redo nu.

Kan bara säga att inspektörerna inte alls är hårdare mot privatister som jag har läst vissa skriver. Han jag fick var riktigt trevlig och kändes som en vanlig körning där vi mest satt och snackade med varandra. Det hjälpte verkligen mot nervösiteten. Bilen vi körde med var Trafikverkets Volvo XC40. Bra att köra med och förlåtande om man har för hög växel.

Vi körde genom flera rondeller, ”smal och krokiga” landsvägar, större landsvägar, vänstersväng och högersväng i landsväg, villaområde och fickparkering. När vi sen stannade så berättade han att körningen är godkänd.

Lycka till alla som snart gör sin uppkörning!
Gäst I går 17:49 ! Citera #
Grattis. Håll dig nu i skinnet och se till att utnyttja den korta, varma och soliga tiden vi har under den svenska sommaren till att göra bilutflykter när och fjärran.

Senaste foruminläggen

Ladda ner Teoribok 2025 gratis

Teoribok – körkortsboken 2025 med körkortsteori
Ladda ner Teoribok

Teoriprov med videofrågor

Videofrågor – teoriprov med körkortsfrågor på Körkortonline.se
Gratis körkortstest