För att klara uppkörningen krävs att man relativt väl förhåller sig till trafikreglerna. Såklart får man göra några mindre misstag, men på samma gång kan relativt små saker resultera i kuggning.
Kommer man för nära ett övergångsställe där någon hesiterar kan inspektören ingripa vilket gör att provet automatiskt underkänns. Råkar man hålla 44 i 40-zon omedvetet i 30 sekunder kan man kuggas på att man inte anpassar hastigheterna.
I kontrast till detta ser man dagligen hur de med körkort kan bryta mot många av dessa regler konsekvenslöst. Det är nästan fler som kör över hastighetsgränsen än vad som inte gör det. Personer kör aktivt fram och stannar på övergångställen för att komma fram några sekunder snabbare.
Vart är inspektören som stoppar dessa personer och säger att deras körning är bristfällig och att deras körkort därmed dras in? Ingen. Förare som kör uruselt får behålla körkortet medan körprov kuggas över små misstag.