Körkortonline > Körkortsforum > Kuggad pga helljus
Kuggad pga helljus
Kuggade idag pga att jag råkade ha på helljuset.. och så tog det lite lång tid att parkera eftersom en snäll dam ville säga till och jag blev distraherad då. Känns lite tråkigt att bli kuggad för sån grej haha, annars snäll inspektör
Att du råkade ha på helljuset är inte en liten grej. Du riskerar blända andra förare och skapa riktigt trafikfarliga situationer.
Jaaa jag klagade inte på min bedömning, tycker han bedömde rätt. Dock kändes det skönt att det endast var det, allt annat tyckte han var bra :p
Lina 2025-01-08
Kuggade idag pga att jag råkade ha på helljuset.. och så tog det lite lång tid att parkera eftersom en snäll dam ville säga till och jag blev distraherad då. Känns lite tråkigt att bli kuggad för sån grej haha, annars snäll inspektör Om man mot förmodan måste ha helljuset tänt, för att kunna se klart, så måste man också släcka helljuset i god tid varje gång man möter en annan fordonsförare alternativt kommer för nära en framförvarande förare och då riskerar att blända den föraren. Skulle man lysa med helljuset på en annan fordonsförare på uppkörningen, då är det nog ganska självklart om man kuggas, det är såvitt jag förstår bestraffningsbart att ha helljuset tänt i en sån situation då en förare av annat fordon kan bländas; det kan däremot vara okej att blända en gångtrafikant men det är stor skillnad - för en gående kan enkelt bara blunda eller vända blicken bortåt för att slippa bländas, medan en fordonsförare som bländas däremot kan förlora sin uppmärksamhet och därigenom tappa kontrollen över sitt fordon, varför bländning av annan fordonsförare anses som allvarligt.
Jag använde aldrig helljus under mitt körprov, men å andra sidan hade jag inget behov av helljus eftersom jag hade uppkörning under dagtid då det är ljust.
Lina 2025-01-11
Jag råkade då dra åt helljuset när jag blinkade
Råkade ha helljus på undre min uppkörning, antagligen så slog jag på den när jag använde blinkers. Blev kuggad, men inte på grund av helljuset
Du kuggade inte för att du har helljus på såvida du inte körde i norrland mitt i natten på landsväg. Du måste ha gjort andra fel eller helt enkelt varit omogen i din körning.
Chaco 2025-02-27
Du kuggade inte för att du har helljus på såvida du inte körde i norrland mitt i natten på landsväg. Du måste ha gjort andra fel eller helt enkelt varit omogen i din körning.
