Teoriprov
Jag har teoriprov nästa vecka, räcker det med att jag läser bara teoriboken ?
Hejj, gjorde teoriprov och fick godkänt på första försöket. Lättare att göra slut test om och om igen. Men boken är bra också.
Hur långt är ett snöre?
Det beror helt på. Ja, i princip all info finns i läroboken, men jag har iaf svårt att memorera alla detaljer genom att bara läsa en bok.
De absolut flesta använder idag appar och gör mängder med testprov och inbyggda teorilektioner.
Det fungerade väldigt bra för mig och jag fick alla rätt på teoriprovet. Hade jag blivit godkänd om jag bara använde boken? Omöjligt att veta. Det hade också berott på hur jag hade använt boken. Vidare beror det ju också på dig. Folk har olika lätt för olika saker. Teorin var väldigt lätt för mig, jag är duktig på att plugga och lära mig teoretiska saker. Däremot hade jag ganska svårt att lära mig växla och det tog fler lektioner än det gör för genomsnittspersonen. Man är olika. Vi vet inte hur just du är.
AI-insikter från våra övningsprov
Den absolut viktigaste regeln att kunna är LÅST INNEHÅLL, eftersom den är central i väldigt många frågor. Det svåra med dessa frågor är inte att kunna själva regeln, utan i stället att veta LÅST INNEHÅLL
Ett praktiskt tips: när du ser en video, börja alltid med att noga leta efter LÅST INNEHÅLL