Körkortonline > Körkortsforum > Fråga mig om uppkörning!
Fråga mig om uppkörning!
134 2016-03-25
Du ska försöka planera körningen så att du slipper att stanna och sedan svänga.Men om du måste stanna så kom ihåg att hjulen ska vara rakt fram och sedan när det är fritt så kan du svänga och gasa.
Lycka till!
Gäst 2016-03-27
Och kolla nästan hela tiden i backspegeln. Kommer det en bil, så ska du fortsätta rakt fram istället och vända och göra en högersväng. Så sa iallafall min körlärare.
Har man fler bakom sig så kan det vara en bra idé att fortsätta rakt fram för att hitta ett bra ställe att vända, och köra tillbaka för sedan göra en höger sväng.. Men har man bara en eller två bilar bakom sig så gäller det bara att vara extra tydlig med att man ska svänga, annars kommer man ofta få köra förbi där man skulle svänga för att vända en längre bit bort och sedan köra tillbaka eftersom man sällan är ensam på vägarna
